Články

26. 09. 2023

Větší šance na získání hypotéky

Česká národní banka v květnu zrušila ukazatel DSTI, který určoval, jak velká část čistého měsíčního příjmu může být vynakládaná na splátky celkového dluhu. Podle analytiků se tím otevřela cesta k hypotéce pro určitou skupinu lidí a přichází oživení trhu. Zájemci, kteří na hypotéky před zrušením tohoto ukazatele nedosáhli a stále hypotéky poptávají tak mají možnost na úvěr na bydlení dosáhnout. Nicméně na tvorbu trhu mají vliv i jiné ukazatele nastavené ČNB, konkrétně LTV a DTI. Kromě toho je pro zájemce o hypotéku zásadní úroková sazba, která je stále na rekordních hodnotách. Podle odborníků bude hlavní impuls pro trh přijít až v okamžiku, kdy se sníží úrokové sazby hypoték k úrovni okolo tří procent.
26. 09. 2023

Další impuls pro zdražení nových bytů

Ministerstvo pro místní rozvoj chystá nový návrh, podle kterého by výstavba nových bydlení měla zahrnovat více parkovacích míst. Tento krok s sebou ale nese riziko zdražení nových bytů, čímž by se stala ještě nedostupnějšími. I přesto ministerstvo svůj plán hájí s tím, že je třeba řešit nejen nedostatek bydlení, ale i problém parkování. Současně zmíněné náklady na výstavbu parkovacího místa jsou vysoké - podle zástupců developerských firem stojí jedno parkovací místo až miliony korun. Nový plán se navíc dotkne všech obcí a měst kromě Prahy, Brna a Ostravy. Zdroj: Seznam Zprávy A co si o této připravované novince myslíte vy?
26. 09. 2023

Zájem o hypotéky začíná opět růst

Lidé v minulém měsíci čerpali na hypotékách rekordních 14 miliard korun, což naznačuje mírné oživení hypotečního trhu. Úrokové sazby v červnu poklesly na 5,86 %, nejnižší úroveň za tři měsíce. Podle expertů by mohlo dalšímu růstu trhu pomoci rozhodnutí ČNB zmírnit kritéria pro poskytování hypoték od července. Přestože je červen tradičně silným měsícem, celkový objem hypoték zůstává poloviční oproti roku 2020. Průměrná výše hypotéky v červnu opět překročila tři miliony korun, konkrétně činila 3 066 080 Kč
26. 09. 2023

Máte na svém domě fotovoltaiku

Energie získaná ze slunce je aktuálně žhavé téma. Není proto divu, že je o ni takový zájem. A co víc, rychle se vyplatí. Návratnost investice do fotovoltaické elektrárny se může pohybovat v řádu nižších jednotek let. Toto období se dá ještě zkrátitStačí k tomu využívat svou domácí elektrárnu na maximum. K tomu pomůžou čtyři jednoduché tipy Usazeniny zbytečně ztěžují propustnost světla, a snižují tak výkon fotovoltaického systému. Elektrárna samozřejmě funguje, ale ne na možné maximum. Doporučujeme proto čistotu panelů pravidelně kontrolovat. Ohřev vody pomocí sluneční energie je ideální způsob, jak za minimální náklady získávat v domácnosti teplou vodu. Bojler je ideální přenastavit tak, aby ohříval vodu, když je slunečních paprsků nejvíc – tedy v pravé poledne. Jde o to vyrobenou solární energii využít maximálně efektivně, nejekonomičtější je naprogramovat odložený start tak, aby programy běžely přes poledne. Pokud máte chytrou domácnost, můžete si nastavit scénář, díky kterému se vybrané spotřebiče sepnou přesně ve chvíli, kdy fotovoltaika vyrábí elektřinu na plný výkon.